Dzisiejszym wpisem chciałbym zwrócić uwagę głównie posiadaczy aparatów fotograficznych marki Canon. Wspomniałem o tej marce, ponieważ duża część rynku należy między innymi do modeli PowerShot, na których chciałbym się dziś skupić. Nie będę wymieniał tu całej listy modeli zainteresowani fotografią klikną sobie link do wiki opisanego tu oprogramowania. Alternatywne oprogramowanie powstało na procesory DIGIC II. Na dzień dzisiejszy ta oferta jednak się zwiększa i oprogramowanie powstaje nawet na nowe modele typu S5 IS.
No tak, o co w tym chodzi? Zmieniając, a raczej sztucznie aktualizując obecny firmware w cyfrówce do opisanego tu oprogramowania CHDK sprawi, iż nasz aparat uzyska nowe parametry, takie że niejedna obecna cyfrówka wyższej klasy może tylko pozazdrościć. Poniżej postaram się zarówno zagłębić w oprogramowanie jak i wymienić jego ciekawsze funkcje. Jedną ważną uwagą jest fakt, iż oprogramowanie CHDK jest wolnym oprogramowaniem - CHDK wydany na licencji GPL czyli możemy go dowolnie zmieniać jak i dokładać własne pomysły.
Niektóre z ciekawych funkcji programu, a jest ich wiele:
RAW – zapis RAW, daje on nam dostęp do bitów – danych czujnika obiektywu, plik zapisywany jest bez kompresji lub innego przetworzenia. Surowe pliki można modyfikować w aparacie lub przetwarzać na komputerze. CHDK posiada również eksperymentalne wsparcie dla DNG surowego otwartego standardu.
Skrypty - Kontrola CHDK i aparatu przy użyciu funkcji ubasic i Lua staje się ciekawsza. Skrypty umożliwiają w miarę upływu czasu na wykrywanie ruchu, zaawansowany bracketing i wiele więcej. Wielu użytkowników udostępnia swoje skrypty na wiki jak i wielu forach, możemy je zatem wgrać bez problemu do naszego aparatu.
Live Histogram - CHDK zawiera ustawialne, wyświetlanie histogramu na żywo, jest to funkcja wykorzystywana standardowo w droższych aparatach.
Wielojęzyczny interfejs - CHDK obsługuje około 22 języków, a dodanie nowych językach jest proste. Dla ciekawostki jest także język polski.
Filebrowser – zarządzanie, przeglądanie plików bez komputera.
TextReader - wyświetl pliki tekstowe z aparatu.
CHDK posiada wiele, wiele więcej przeróżnych funkcji.
W kolejnej części przedstawię krok po kroku sposób instalacji na zakupionym specjalnie w tym celu aparacie Canon PowerShot SD550. Przekonamy się jak to naprawdę jest z tym oprogramowaniem.
http://www.webshock.com.pl/fotografia-druga-mlodosc-cyfrowki/
Zabytki Pragi
-
Hradczany i okolica Zamek Praski (Pražský hrad) – Praha 1, www.hrad.cz
Zamek Praski stanowi ważny symbol czeskiej państwowości od ponad tysiąca
lat. Założo...